Mimarlık ve Yapay Zeka

Mimarlık ve Yapay Zeka
23.09.2021
200
A+
A-

27 Mart Çarşamba günü saat 17.30’da Şube hizmet binamızda meslektaşımız Nizam Onur Sönmez’in sunumu ile “Mimarlık ve Yapay Zeka” başlıklı seminer gerçekleştirilecektir.

Tanıtıcı Özet:

Bilgisayar kullanımına dayanan teknolojilerin gelişimiyle mimari işakışları verimlileşiyor, sanal ve gerçek öğelerin etkileşimine imkan veren arayüzler geliştiriliyor, çok çeşitli kriterlere dönük iklimlendirme, strüktür, acil durum vb. simülasyon ve değerlendirme araçları kullanıma giriyor, otomatik rölöve yöntemleri yapılı çevrenin tespitini kolaylaştırıyor ve BIM yazılımları çok çeşitli uzmanlıkların etkin entegrasyonunu hedefliyor.

Diğer yandan, uygulama alanında otomasyona ve robotik araçlara dayalı tekniklerin kapsamı ve etkinliği artıyor ve bu tektoniğe dönük anlayışlarımızı etkiliyor.

Düşük ya da ileri düzeyde Yapay Zeka içeren tüm bu yeni araçlar mimari işakışlarını önemli ölçüde yenilerken pek çok kişinin aklında “Gelecekte mimara hala ihtiyaç olacak mı?”, “Makinalar mimarların yerini alacak mı?”, ya da “Mimarın bu yeni işakışlarındaki rolü nasıl değişecek?” türünden sorular dolaşıyor.

“Yapay – doğal”, “kapalı – geçirgen”, “stabil – dengesiz”, “katı – organik”, “sabit – dinamik” gibi geleneksel karşıtlıkların sol yakasında anlamaya yatkın olduğumuz mekan, giderek ikililerin sağ yakasına yaklaşarak daha etkileşimli, akıllı, geçirgen, dinamik bir sistem olarak, hatta canlılığa dair kavramlar üzerinden anlaşılmaya başlanıyor.

Bu sunumda tüm bu gelişmeleri “Tasarım sürecindeki dönüşümler”, “İnşaat pratiğindeki dönüşümler”, “Mimari işakışındaki dönüşümler” ve “Mekan ve mimarlık anlayışındaki dönüşümler” gibi başlıklar altında masaya yatırmayı hedefliyoruz.